SALON PROGRAMME
- 11 September
- 12 September
- 13 September
“Students Day” - 14 September
“Open Railways Days”
08:07; 09:55 | Departure of trains from Moscow Kurskaya passenger station to Shcherbinka station | Kursky Railway Station |
8:00 | Registration of conference delegates | Main entrance,
Registration pavilion |
08:30 – 10:00 | Complimentary coffee (for conference delegates) | Pavilion Café |
10:00 | Start of exhibition/Salon visitor registration | Experimental Rail Ring area/main entrance |
10:00 – 11:30 | Railway engineering plenary session
(for conference delegates) | Demonstration and Training Exhibition Centre Conference Hall |
11:35 – 11:45 | Signing of international agreements
(for conference delegates) | Demonstration and Training Exhibition Centre Conference Hall |
12:00 – 12:20
| Opening of Fourth International Rail Salon EXPO 1520 | Stage in front of Demonstration and Training Exhibition Centre Conference Hall |
12:20 – 12:50 | Tour across the stationary exhibition by official guests | Experimental Rail Ring area |
12:50 – 13:00 |
Presentation of electric locomotive 2es5,
|
First way of Experimental Rail Ring |
13:00 – 14:30 | Tour to the exhibition in motion by official guests | Stand on Experimental Rail Ring platform |
13:00 – 14:30 | General meeting of Non-profit Partnership “Association of Manufacturers of Railcars”
(for conference delegates) | Administrative Building Conference Hall |
13:00 – 15:00 | Lunch (for conference delegates) | Pavilion Café |
14:00 – 15:00 | Presentation of innovative products by Uralvagonzavod Research and Production Corporation for the 1520 area | OS 40 pavilion |
14:45 – 15:00 | Presentation of Stadler diesel train with power module (DP-M model 770),
Transmashholding, CJSC | Open space, place 1/2, 1/3 |
15:00 – 16:30 | Globalisation of Railway Engineering discussion (for conference delegates) | Demonstration and Training Exhibition Centre Conference Hall |
15:00 – 15:15 | Metro Layout presentation, Siemens, LLC | Os 19 b booth |
15:00 – 15:15 | Railway Stock for Rapid Freight Traffic: New Solutions presentation, RM Rail, Ruzkhimmash | Pavilion No. 2,
А 19/2 booth |
15:00 – 16:00 | Aluminothermic Rail Welding presentation, GT-ATS | Os 5а booth |
15:00 – 15:30 | Presentation of the new generation cars, United Wagon Company, LLC | Open space, place 56/1 – 56/5 |
15:30 – 15:45 | Presentation of 11201 Electric Locomotive,
Ural Locomotives | Open space, place 3/3 |
16:00 – 17:00 | Exhibition in motion | Stand on Experimental Rail Ring platform |
16:00 – 16:15 | Presentation of TEM33 diesel locomotive shunter with duel-diesel power plant,
Transmashholding, CJSC | Open space, place 2/1 |
16:15 – 16:30 | Presentation of TEM35 diesel locomotive shunter with hybrid (combined) power plant,
Transmashholding, CJSC | Open space, place 1/1 |
16:30 – 16:45 | Coffee break (for conference delegates) | Pavilion Café |
16:45 – 18:00 | Boosting Demand for Innovative Railcars expert dialogue (for conference delegates) | Administrative Building Conference Hall |
16:45 – 18:00 | Track Production section (for conference delegates) | Russian Railways Corporate University, 2nd floor, room 306-305 |
16:45 – 18:00 | General meeting of members of the Union of Industries of Railway Equipment Non-profit Partnership
(for conference delegates) | Demonstration and Training Exhibition Centre Conference Hall |
18:00 | End of first day of exhibition | |
17:53; 18:15 | Departure of trains from Shcherbinka station to Moscow Kurskaya passenger station | Shcherbinka railway station |
17:45 – 18:25 | Gathering at railway platform
(for conference delegates) | Exhibition in motion railway platform |
18:25 | Departure for reception (for conference delegates) | Exhibition in motion railway platform |
20:00 – 22:00 | Reception hosted by Russian Railways President
(for conference delegates) | Evropeisky Shopping and Entertainment Centre,
Entrance 5, 4th floor, Evropeisky Hall |
08:07; 09:55 | Departure of trains from Moscow Kurskaya passenger station to Shcherbinka station | Kursky Railway Station |
08:00 | Registration of conference delegates | Main entrance,
Registration pavilion |
08:00 – 12:00 | Session of the Council of 1520 Area Railways Chief Engineers (for conference delegates) | Administrative Building Conference Hall |
08:30 – 10:00 | Complimentary coffee (for conference delegates) | Pavilion Café |
09:00 – 12:00 | Meeting of IRIS Advisory Board
(for conference delegates) | Russian Railways Corporate University, 2nd floor, room 306-305 |
10:00 – 11:30 | Construction of high-speed railway lines panel discussion
(for conference delegates) | Demonstration and Training Exhibition Centre Conference Hall |
10:00 | Start of exhibition/Salon visitor registration | Experimental Rail Ring area/main entrance |
11:00 – 12:00 | Traction Power Supply Equipment and Solutions presentation, LLC Siemens | Os 19 a booth |
11:00 – 12:00 |
Presentation of diesel-train FLIRT, Stadler Rail Group | Open space, place 53/2 |
11:30 – 12:00 | Coffee break (for conference delegates) | Café for delegates, Russian Railways Corporate University, Administrative block |
11:35 – 11:45 | Signing of international agreements
(for conference delegates) | Demonstration and Training Exhibition Centre Conference Hall |
12:00 –13:00 | Exhibition in motion | Stand on Experimental Rail Ring platform |
12:00 – 13:30 | Construction of high-speed railway lines panel discussion, continuation (for conference delegates) | Demonstration and Training Exhibition Centre Conference Hall |
12:00 – 13:30 | Track Machines discussion (for conference delegates) | Administrative Building Conference Hall |
12:00 – 13:00 | Aluminothermic Rail Welding presentation, GT-ATS | Os 5а booth |
13:30 – 14:00 | Coffee break (for conference delegates) | Café for delegates, Russian Railways Corporate University, Administrative block |
13:30 – 14:00 | Presentation of the new generation cars, United Wagon Company, LLC | Open space, place 56/1 – 56/5 |
13:30 – 14:00 |
Lottery. The main prize - a navigation system with DVR function, BENTLEY SYSTEMS, LLC | A01/6 booth |
14:00 – 15:30 | Construction of high-speed railway lines panel discussion, continuation (for conference delegates) | Demonstration and Training Exhibition Centre Conference Hall |
14:00 – 15:30 | Engineering section (for conference delegates) | Russian Railways Corporate University, 2nd floor, room 306-305 |
14:00 – 15:30 | Standardisation section (for conference delegates) | Administrative Building Conference Hall |
14:00 – 14:15 | Metro Layout presentation, Siemens | Os 19 b booth |
14:00 – 15:00 | Presentation of innovative products by Uralvagonzavod Research and Production Corporation for the 1520 area | OS 40 pavilion |
14:00 – 14:30 | Presentation of a range of technical train traffic control and safety equipment, POLIVID, LLC | Pavilion No. 2, С12/2 booth |
14:30 – 14:45 | Presentation of TEM LTKh diesel locomotive shunter, Transmashholding, CJSC | Open space, place 2/5 |
14:45 – 15:00 | Presentation of TEM19 diesel locomotive shunter, Transmashholding, CJSC | Open space, place 2/2 |
15:00 – 16:00 | Aluminothermic Rail Welding presentation, GT-ATS | Os 5а booth |
15:00 |
Tour by diesel-train FLIRT (Stadler) | Experimental Rail Ring |
15:30 – 16:30 | Lunch (for conference delegates) | Pavilion Café |
16:00 – 17:00 | Exhibition in motion | Stand on Experimental Rail Ring platform |
16:30 – 18:00 | Standardisation section, continuation
(for conference delegates) | Administrative Building Conference Hall |
16:30 – 18:00 | Light Rail Transport section
(for conference delegates) | Demonstration and Training Exhibition Centre Conference Hall |
16:30 – 18:00 | Resource Saving Technologies section
(for conference delegates) | Russian Railways Corporate University, 2nd floor, room 306-305 |
18:00 | End of second day of exhibition | |
17:53; 18:15 | Departure of trains from Shcherbinka station to Moscow Kurskaya passenger station | Shcherbinka railway station |
08:07; 09:55 | Departure of trains from Moscow Kurskaya passenger station to Shcherbinka station | Kursky Railway Station |
09:00 | Registration of conference delegates | Main entrance,
Registration pavilion |
09:30 – 13:00 | Scientific-practical Conference VNIIZhT
(for conference delegates) | Hotel, Grand Hall |
10:00 | Start of exhibition/Salon visitor registration | Experimental Rail Ring area/main entrance, registration pavilion |
10:00 – 11:45 | Company’s Innovative Development. Meeting of the Target Program “Youth of Russian Railways” with Valentin Gapanovich, Senior Vice-President for Innovation Development – Chief Engineer of Russian Railways (for conference delegates) | Demonstration and Training Exhibition Centre Conference Hall |
10:00 – 16:00 | Visit to the EXPO 1520 Salon by representatives of the Russian Railways Youth Convention (excursion, inspection of the Exhibition on Rails) | Experimental Rail Ring area |
10:00 – 13:00 | Third International Forum Transport Science: Innovative Solutions for Business
(for conference delegates) | Administrative Building Conference Hall |
11:00 – 11:30 | Presentation of PRIZ-IP integrated security system, INTERCITY Production and Commercial Firm | Pavilion No. 1, А04/1 booth |
11:00 – 17:00 | Excursion for students
(visitors to gather at main entrance with excursions held once an hour) | Experimental Rail Ring area |
12:00 – 13:00
16:00 – 17:00 | Exhibition in motion | Stand on Experimental Rail Ring platform |
14:00 – 15:00 | Presentation of innovative products by Uralvagonzavod Research and Production Corporation for the 1520 area | OS 40 pavilion |
15:00 |
Tour by diesel-train FLIRT (Stadler) | Experimental Rail Ring |
18:00 | End of third day of exhibition | |
17:53; 18:15 | Departure of trains from Shcherbinka station to Moscow Kurskaya passenger station | Shcherbinka railway station |
08:07; 09:55 | Departure of trains from Moscow Kurskaya passenger station to Shcherbinka station | Kursky Railway Station |
10:00-19:00 | Celebratory events for the EXPO 1520 Salon: entertainment programme (competitions, contests, DJ, obstacle courses, mini golf courses, inflatable play equipment, face painting, intellectual games, photo studios) | Experimental Rail Ring area, stage in front of Demonstration and Training Exhibition Centre |
11:00 – 15:00 | Excursion and entertainment programme for orphans | Experimental Rail Ring area |
11:00 – 11:30 | Collectives of the University MIIT | Stage in front of Demonstration and Training Exhibition Centre |
12:00 – 13:00
16:00 – 17:00 | Exhibition in motion | Stand on Experimental Rail Ring platform |
14:00 – 14:30 | Children’s theatrical performance (popular characters from Russian cartoons) | Stage in front of Demonstration and Training Exhibition Centre |
16:00 | End of fourth day of exhibition | |
16:30 | Reception for the closing of the exhibition | Pavilion Café |
17:00 – 19:00 | Musical entertainment show – Music Festival | Stage in front of Demonstration and Training Exhibition Centre |
17:53; 18:15 | Departure of trains from Shcherbinka station to Moscow Kurskaya passenger station | Shcherbinka railway station |
20:00 | Closing of Experimental Rail Ring area |